FIN DEL MUNDO

Už od městečka Tolhuin, kde jsme spali v lese s výhledem na jezero Fagnano je příroda čím dál krásnější. Začínají se objevovat stromy, všude samý krásný výhled a hlavně hory! Do nejjižnějšího města Ushuaiy přijíždíme v úterý 26.11. Město jako takové není vůbec zajímavé, všude samý stánek prodávající expedice na Antarktidu nebo jenom za tučňáky.

V informačním centru nám paní sděluje, že psi nesmí do zdejšího národního parku Tierra del Fuego. Nás to ale mrzet nemusí, vynahradíme si to jinde a navíc ušetříme za vstup.

První noc trávíme u výchozího místa na trek k ledovci Martial, kam druhý den vyrážíme. Zažíváme pravé Ushuaiské počasí se sněhem, deštěm ale i sluncem.

Ledovec není nijak rozeznatelný od zbylého sněhu po zimě, ale my jsme vděční za nádherný výhled na kanál Beagle a město. Taky jsme moc rádi, že jsme konečně vypadli z auta.

Druhý den se jedeme podívat k nádraží, odkud jezdí vláček ,,Fin del Mundo'' - Konec světa, do národního parku. Hned vedle se dá kempovat zdarma a tak čekáme do rána na první vlak.

Ráno si tu parádu alespoň fotíme a natáčíme odjezd a jedeme dál.

Plán je jasný, zařídit už potřetí certifikát pro Bobíka aby mohl vycestovat. Ale protože vydání certifikátu trvá 2 dny, musíme čekat do pondělí.

Zatím se alespoň zajedeme podívat na konec světa, asi 60km východně od Ushuaiy. Dalo se jet i dál, ale cesta je v čím dál horším stavu a nám se zalíbilo u malého přístavu Puerto Almanza, kde kupujeme od rybáře pstruhy, které později pečeme na ohni. Zůstáváme tu dvě noci, nejen kvůli klidu, který tomuhle místu panuje. Mezitím jsme se šli podívat na skrytý vodopád, kde jsme samozřejmě zabloudili, ale nakonec jsme ho přece jenom našli.

V neděli se přesouváme zase směrem k Ushuaie a jdeme na desetikilometrovou túru k laguně Esmeralda. Lidí tak proudí davy, ale krásná laguna nám to vynahrazuje. Takové zpestření celé výpravy je bahno všude kolem, které se nedá nijak obejít a tak se vracíme jako čuňata. Dopadli jsme přece jenom líp než paní, kterou Honza lovil z bahna, které jí doslova vcuclo. Ale sranda byla a to je nejdůležitější.

Po výživném výletě jedeme do Ushuaiy do sprchy a spíme na našem osvědčeném místě na útesu.

Hned druhý den vyzvedáváme certifikát pro Bobíka a moc rádi opouštíme tohle město, které jsme projeli křížem krážem.

A toť náš pobyt na konci světa. Odjíždíme odtud s krásnými vzpomínkami.