Abysme se jenom neváleli a trochu vynahradili přírodě, že v ní spíme grátis a máme krásné výhledy a klid od civilizace, rozhodli jsme se jí alespoň trochu ulevit od odpadků, kterých je bohužel všude strašné množství. Většinou vždycky tam, kde přespíme, uklidíme okolí a hned se tam cítíme o moc líp :)

Ovoce a zeleninu nakupujeme pouze do našich síťovek. Na trzích je jednoduché většinu potravin sehnat bez obalu.

V Ekvádoru nás zaujal prodej mouky ve starých vyřazeých polštářích po 8kg. Protože Honza peče chleba jako o závod, skvěle se nám moukové polštáře hodí :)

Vodu si zásadně filtrujeme naším filtrem Katadyn. V horách to potřeba není, ale jinde, ať už nepitná kohoutková voda, jezero nebo v nejhorším případě kaluž, přijde vždycky vhod. Tím pádem nekupujeme žádné PETky a ještě u toho posilujeme svaly našich paží :D k filtru používáme i aktivní uhlí, které se stará o neutralizaci chuti. Pro představu - za půl roku jsme si přefiltrovali téměř 450 litrů vody.

A protože jsme vždycky byli zvyklí třídit, snažíme se o to i v Jižní Americe. V Argentině a Chile jsme často narazili na nějakou třídící ,,stanici". Více na sever už to není tak obvyklé a často jsme se na třídící kontejnery ptali. Vždycky nám odpověděli, že se všechen komunální odpad třídí až potom. Tak musíme jen doufat, že to opravdu tak je.

 

V Jižní Americe se mi líbí, jak někteří obyvatelé využívají odpadky. Taková labuť ze staré pneumatiky nebo vánoční stromek z PET lahví nevypadal vůbec špatně. Ovšem nepořádek u moře nebo v příkopech je zase jiné téma. V Argentině nás absolutně neoslovili pomníčky u silnic, kam lidé nosí PETky s vodou jako dar pro zesnulou Difuntu Correu, argentinskou ochránkyni (nejen) řidičů. Někde uvidíte i obrovské pyramidy plastu nebo zasypaný celý příkop lahvemi. Tak nevím, jestli by se to Difuntě líbilo.