Chile je pozoruhodná země, která má co nabídnout snad každému. Nádherné pestré hory, blankytně modrá jezera, sopky, jeskyně, fjordy, ledovce ale i poušť. Je 4329km dlouhá a v průměru jen 144km široká.

Nepotěšilo nás naopak množství soukromých pozemků. Není to jako v ČR, že vydete na louku za domem. Všude jsou ploty! Takže krásná krajina je většinou jenom na dívání ze silnice.

Z jihu až po jezerní oblast můžete spatřit původní obyvatele. Jsou tak roztomile oblečeni a většinou jdou s pytlem na zádech pěšky. Kmen Mupačů čítá stále přes půl milionu lidí.

Téma N°1 jsou v Chile momentálně protesty proti vládě kvůli zdražování. Nejen v Santiagu a velkých městech, ale i v těch malých můžete potkat skupiny nespokojených občanů.

Co je v Chile na vzestupu je tzv. ,,Zelená energie''. Čím dál více se používají obnovitelné zdroje. Za 15 let to má být až 60procent z celkové energie, v roce 2050 90-100 procent. Super!

Sever Chile jakoby byla úplně jiná země. Už jen proto, že je od jihu vzdálený více než 5000km. Někteří obyvatelé nejsou tak přátelští a snaží se turistu jakkoli obrat.

Co vás při návštěvě čeká a nemine jsou úzké trubky jihoamerických záchodů. To znamená, že zásadně nesplachujte toaletní papír:D

V okolí Santiaga je spousta mýtných bran, kde za průjezd musíte zaplatit nemalé částky i třeba po 50ti kilometrech. Nejen kvůli tomu se místní bouří.

V roce 2010 zasáhlo střední pobřeží Chile opravdu silné zemětřesení. Místní se ale neuvěřitelně rychle vzpamatovali. Díky jejich pracovitosti bylo brzy zase vše při starém, ikdyž škody byly obrovské.

Photo on background by Jiří Kostka Vacek

© 2023 by Straka-pout. Proudly created with Wix.com