Chile je pozoruhodná země, která má co nabídnout snad každému. Nádherné pestré hory, blankytně modrá jezera, sopky, jeskyně, fjordy, ledovce ale i poušť. Je 4329km dlouhá a v průměru jen 144km široká.

Nepotěšilo nás naopak množství soukromých pozemků. Není to jako v ČR, že vydete na louku za domem. Všude jsou ploty! Takže krásná krajina je většinou jenom na dívání ze silnice.

Z jihu až po jezerní oblast můžete spatřit původní obyvatele. Jsou tak roztomile oblečeni a většinou jdou s pytlem na zádech pěšky. Kmen Mupačů čítá stále přes půl milionu lidí.

Téma N°1 jsou v Chile momentálně protesty proti vládě kvůli zdražování. Nejen v Santiagu a velkých městech, ale i v těch malých můžete potkat skupiny nespokojených občanů.

Co je v Chile na vzestupu je tzv. ,,Zelená energie''. Čím dál více se používají obnovitelné zdroje. Za 15 let to má být až 60procent z celkové energie, v roce 2050 90-100 procent. Super!

Sever Chile jakoby byla úplně jiná země. Už jen proto, že je od jihu vzdálený více než 5000km. Někteří obyvatelé nejsou tak přátelští a snaží se turistu jakkoli obrat.

Co vás při návštěvě čeká a nemine jsou úzké trubky jihoamerických záchodů. To znamená, že zásadně nesplachujte toaletní papír:D

V okolí Santiaga je spousta mýtných bran, kde za průjezd musíte zaplatit nemalé částky i třeba po 50ti kilometrech. Nejen kvůli tomu se místní bouří.

V roce 2010 zasáhlo střední pobřeží Chile opravdu silné zemětřesení. Místní se ale neuvěřitelně rychle vzpamatovali. Díky jejich pracovitosti bylo brzy zase vše při starém, ikdyž škody byly obrovské.